W poszukiwaniu drukarki – recenzja Epson Stylus S22

Mimo, że na rynku roi się od urządzeń wielofunkcyjnych (drukarek, kserokopiarek i skanerów w jednym), wciąż kupno tradycyjnej drukarki atramentowej może być opłacalne. Zwłaszcza, jeśli ksero już mamy lub kserujemy rzadko, a skanera nie potrzebujemy. Na domowych, tanich urządzeniach i ich mało wymagających właścicielach producenci zarabiają grosze. Dodatkowy zysk producenci upatrują w sprzedaży materiałów uzupełniających, eksploatacyjnych. Naboje z tuszem do najtańszych modeli mogą kosztować tyle samo, albo wręcz więcej niż sama drukarka! Tak jest również w tym przypadku. Cena drukarki waha się bowiem między 130-150 zł, za to komplet tuszy kosztuje drugie tyle. Czyli, cenowo – za każdym razem, kiedy kończy się tusz i kupujemy nowy zestaw, wygląda to tak, jakbyśmy kupowali kolejną drukarkę.

Koszty samej eksploatacji sprzętu są w Epsonie stosunkowo niewielkie – wydrukowanie kartki A4 z samym tekstem będzie kosztować nas 8 groszy za sztukę, za to drukowanie zdjęć będzie zdecydowanie droższe i mniej wydajne – koszt wydrukowania w domu 72 zdjęć wyniesie po 1,46 od zdjęcia – zdecydowanie drożej niż w punkcie wydruków. Nie jest to drukarka fotograficzna – służy raczej amatorom i w sposób czysto użytkowy, bez większego nacisku na estetykę zdjęcia. Gotowe wydruki są jednak odporne na ścieranie, nawet na zwykłym papierze.

Zdjęcia wydrukowane z Epsona robią jednak wrażenie wyblakłych, a wydruk jednego zdjęcia trwa około 10 minut (o połowę dłużej niż w innych drukarkach). Tusz jest mało wydajny, starcza na wydrukowanie niewielu stron. Użytkownicy domowi oczekują zwykle od drukarki dobrej jakości wydruków tekstów i grafik, rzadziej chodzi im o zdjęcia. Jakość wydruku zdjęć nadaje się raczej do poglądowych fotografii – na pewno nie do powieszenia ich na ścianie. Mimo, że jest to tania drukarka, koszty jej eksploatacji po pewnym czasie mogą zdecydowanie przewyższyć jej cenę, dlatego warto, jeśli drukujemy dużo, i zdarzają nam się zdjęcia, wybrać droższy, za to bardziej ekonomiczny model o niższych kosztach użytkowania.

Random Posts