Najciekawsze aplikacje na Androida

Platforma operacyjna Android z roku na rok zyskuje coraz większe grono użytkowników. Rynek zaawansowanych urządzeń mobilnych jeszcze kilka lat temu w zupełności zdominowany przez Symbiana oraz Windows Mobile niezwykle ciepło przyjął rozwiązanie zaproponowane przez giganta z Mountain View. Jedną z głównych zalet systemów operacyjnych znajdujących się w urządzeniach mobilnych jest możliwość instalacji dodatkowych programów – to właśnie one w dużej mierze decydują o popularności danego systemu. W poniższym artykule postaramy się omówić trzy aplikacje, które moim zdaniem każdy szanujący się posiadacz smartfona z Androidem powinien posiadać na swoim urządzeniu.

JakDojadę

Program o dość specyficznej nazwie. To właśnie on pomoże nam w codziennej walce z komunikacją miejską. Aktualnie obsługuje kilkanaście największych polskich miast, a ich ilość z każdą aktualizacją zwiększa się o kolejne pozycje. Przejrzysty i intuicyjny interfejs z pewnością przypadnie każdemu do gustu. Jak dojadę posiada trzy podstawowe funkcje:RozkładyTo właśnie dzięki tej opcji będziemy w stanie sprawdzić aktualne rozkłady jazdy. Oczywiście możemy tego również dokonać poprzez przeglądarkę internetową, jednak dedykowany program to zdecydowanie szybsza metoda ze względu na fakt pobierania tylko i wyłącznie tabeli rozkładów – bez wczytywania grafik, animacji czy też reklam.

Planer

Najciekawsza funkcja JakDojadę. Podajemy adres początkowy i końcowy, następnie program szuka dostępnych połączeń – możliwa jest obsługa przesiadek. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie znają miasta, bądź też nie kojarzą wszystkich połączeń. W praktyce kilka razy zdarzyło mi się, że proponowane trasy przejazdu nie były najszybsze – istniały połączenia, które nie były brane pod uwagę. Warto jednak podkreślić, że program jest na bieżąco aktualizowany dlatego też bądźmy dobrej myśli.

Nawigator

Jeżeli nie jesteśmy w stanie trafić na przystanek, który został przez nas wcześniej wyszukany to powyższa funkcja została stworzona właśnie z myślą o nas – działanie jest bardzo zbliżone do klasycznych nawigacji i przeprowadza użytkownika za rękę z punktu A do B.

Sports Tracker

Aplikacja, której zalety doceni każda osoba, która lubi aktywnie spędzać wolny czas. Bezpośrednim konkurentem jest Endomondo, jednak w tym przypadku wszystkie funkcje są darmowe. Na jakiej zasadzie działa program? Pozwala nam zarejestrować naszą trasą – przejazdu, biegu, czy też innego rodzaju aktywności. Do wyboru mamy ponad 10 domyślnych opcji, możemy też utworzyć własną dyscyplinę.

Program zapisuje na mapie trasę, rejestruje prędkość z jaką się przemieszczaliśmy a także ilość spalonych kalorii (ostatnią wartość traktowałbym jednak z dużą dawką dystansu). Co ciekawe możemy zakupić osobno przyrząd do pomiaru ciśnienia (koszt to około 150 złotych), dzięki czemu pomiary będą jeszcze bardziej szczegółowe. Po zakończeniu danej aktywności możemy zachować ją w telefonie bądź też wysłać na serwer i na przykład podzielić się informacją z naszymi znajomymi.

Najważniejsze pytanie – jak program sprawuje się w praktyce? Z pewnością nie poleciłbym go osobom, które oczekują idealnych wskazań – jak wiadomo, GPS w telefonie nie jest zbyt dokładny, i przyznam, że nieraz według rejestratora trasy udało mi się przejechać przez na przykład budynek, czy też jeździć po wodzie. W wypadku prędkości również możemy spodziewać się podobnych nieścisłości – przykładowo 100 km/h na rowerze.Podsumowując jest to świetny program dla osób, które interesuje czas przejazdu czy też jego długość, jednak profesjonalni sportowcy mogą (ale wcale nie muszą!) być zawiedzeni.

Automapa

Swego czasu był to jeden z najbardziej wyczekiwanych programów na Androida, od kilku miesięcy możemy go pobrać ze sklepu Google Play. Na samym wstępie warto podkreślić, że jest on płatny – kupując go w sklepie płacimy kilka złotych, i możemy testować go przez tydzień później należy zastanowić się nad subskrypcją, która według mnie została rozwiązania w bardzo ciekawy sposób. Osoby regularnie korzystające z nawigacji samochodowej z pewnością zainteresuje roczny pakiet, jeżeli jednak sporadycznie z niej korzystamy to doskonałym rozwiązaniem okaże się 9 dniowa subskrypcja. Poniżej cennik:

Polska: 7 dni w cenie 12.99 zł 90 dni w cenie 49.99 zł 366 dni w cenie 119,99 zł

Europa: 7 dni w cenie 23.99 zł 90 dni w cenie 89.99 zł 366 dni w cenie 219,99 zł

Dla osób przyzwyczajonych do wersji z Windows Mobile warto podkreślić, że wygaśnięcie subskrypcji wiąże się z utratą części funkcjonalności.Przejdźmy do części praktycznej. Potwierdzę w tym momencie słowa wielu osób – jest to obecnie najlepsza nawigacja dla Polski i jedna z lepszych dla Europy– świetnie odwzorowane mapy, bardzo dobre algorytmy wyznaczania trasy sprawiają, że nawigacja stanowi dla kierowcy duże ułatwienie.

Niestety nie ma róży bez kolców – tak jest również w tym przypadku. O ile w przypadku samej nawigacji nie mam żadnych zastrzeżeń tak uważam, że wszelkie menu opcji oraz ustawień mogły zostać przygotowane lepiej – widać, że jest to port i na tym polu większość aplikacji pisanych bezpośrednio na Androida wygląda zdecydowanie lepiej.

Random Posts

 • Udana konferencja w Szczecinie

  Organizując profesjonalną konferencję, trzeba pamiętać o szeregu elementów, które muszą współgrać sprawnie jak w instrumenty w orkiestrze. Odpowiednia lokalizacja, agenda […]

 • Adsorpcja – ekologiczny system z problemami

  Adsorpcyjny system chłodzenia opiera się na procesie wiązania się atomów, cząsteczek lub jonów, co powoduje zmiany ich stężenia. Proces ten […]

 • Rodzaje kruszyw na podjazd

  Wybór odpowiedniego kruszywa na podjazd jest kluczowy dla estetyki, funkcjonalności i trwałości tej części posesji. Istnieje wiele różnych rodzajów kruszyw, […]

 • Jak sprawdzić, czy amortyzator samochodowy działa prawidłowo?

  Jego funkcjonowanie bywa bagatelizowane, a rola jaką spełnia błędnie sprowadzana jedynie do komfortu podczas jazdy. Tymczasem, amortyzator samochodowy, bo o […]

Comments are closed.