Jak sprawdzić, czy amortyzator samochodowy działa prawidłowo?

Amortyzatory

Jego funkcjonowanie bywa bagatelizowane, a rola jaką spełnia błędnie sprowadzana jedynie do komfortu podczas jazdy. Tymczasem, amortyzator samochodowy, bo o nim mowa, wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy, zarówno kierowcy i pasażerów pojazdu, jak i innych uczestników drogi. Jego sprawność warunkuje prawidłowe prowadzenie auta i kontrolę nad samochodem.Amortyzatory

Dlaczego amortyzator zapewnia bezpieczeństwo?

Zasada działania amortyzatoraGłówną rolą amortyzatora jest tłumienie drgań podczas najeżdżania na dziury, wyboje i inne nierówności. Amortyzator samochodowy nie przenosi drgań na kabinę auta, dzięki czemu zwiększa komfort prowadzenia pojazdu. Nie jest to jednak najważniejsza rola tego elementu. Amortyzator zapewnia przyczepność kół do podłoża, a tym samym umożliwia hamowanie pojazdu. Kiedy koła oderwane są od jezdni, siła hamowania nie działa na koła. Niesprawny amortyzator uniemożliwia zatem sprawne wytracanie prędkości i kontrolę nad pojazdem. Dodatkowo, brak odpowiedniego tłumienia drgań powoduje ruchy reflektorów, co może oślepiać kierowców mijanych z naprzeciwka.

Oznaki zużycia amortyzatora

Kiedy amortyzator traci swoją funkcjonalność, spada bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu. Oznaki można zauważyć samodzielnie. To przede wszystkim głośne stuki podczas jazdy po nierównościach, kłopoty przy wchodzeniu w zakręty, nierównomierne wycieranie opon czy spadek efektywności układu kierującego. Żeby nie dopuścić do takiego stanu, warto sprawdzać stan amortyzatorów co jakiś czas.

Jak sprawdzić stan amortyzatora?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z wizyty w warsztacie samochodowym, gdzie specjaliści dokonają profesjonalnego pomiaru sprawności tego elementu. Można jednak stan amortyzatora kontrolować samodzielnie. Żeby tego dokonać, należy zdjąć koło i przyjrzeć się amortyzatorowi oraz zdiagnozować czy nie ma on luzów. Należy poruszać tym elementem w różnych kierunkach. Kiedy wyczujemy możliwość luźnego przesuwania, np. obracania amortyzatora, jest to znak, że powinien on zostać wymieniony. Innym domowym sposobem sprawdzenia stanu amortyzatorów jest poruszanie samochodem i sprawdzenie czy amortyzator tłumi drgania. Najbardziej pewną diagnozę postawią jednak mechanicy.

Amortyzatory w sklepie Motoszef.pl

Random Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

jeden × cztery =