Co powinieneś wiedzieć, jeżeli boisz się III wojny światowej?

Korea Południowa robi ostatnio więcej hałasu w polityce między narodowej. Czy totalitarne państwo odcięte od świata przez dziesiątki lat może zagrozić Zachodowi?

Zacznijmy od początku.

Nie od wczoraj wiadomo, że Korea Północna ma ciągoty do broni atomowej i bezspornie takową posiada, czym regularnie wywołuje oburzenie na arenie międzynarodowej. Z resztą kto chciałby mieć za sąsiada zagłodzone i zakompleksione państewko wymachujące głowicami atomowymi? Fakty jednak są takie, że na początku lutego 2013 roku Korea Południowa przeprowadziła swoją trzecią w historii podziemną próbę atomową. Nie spodobało się to między innymi Chinom i wywołało krótką przerwę w handlu między tymi krajami. Nieco później(UN) Korea Północna zagroziła, że możliwym celem testów atomowych mogą być Stany Zjednoczone i Koreę Południową. W odpowiedzi Amerykanie nie tylko nie odwołali dorocznych ćwiczeń wojskowych z Koroeą Południową, ale również dołożyli starań by podczas tegorocznych manewrów były widoczne bombowce B-52 zdolne do przenoszenia głowic atomowych, oraz najnowocześniejsze myśliwce F-22). Korea Północna zerwała całkowicie specjalną linię telefoniczną z Koreą Południową i ogłosiła stan wojny.

Tyle wiemy w skrócie, co chwila dochodzą kolejne wiadomości o ruchach po obu stronach konfliktu, lecz na razie wygląda na to, że to najwyżej nieśmiała gra wstępna.

Jak to się może skończyć konflikt z Koreą Północną?W olbrzymim uproszczeniu opcje są trzy:

  1. Konflikt z bronią atomową – wbrew całej wrzawie jest to najmniej prawdopodobna opcja. Korea Północna chce być uznaną potęgą atomową, lecz nawet oni wiedzą, że użycie tej broni przeciwko Stanom Zjednoczonym lub innemu krajowi oznaczałoby wyrok śmierci dla kraju, Odpowiedź USA byłaby szybka i zdecydowana, a skuteczność ataku relatywnie niedużym i niezaawansowanym arsenałem koreańskim jest wątpliwa.
  2. Wojna konwencjonalna – To bardziej prawdopodobny rozwój tego konfliktu, lecz i tu szanse nie wyglądają dobrze dla Korei Północnej. Brak żywności spowodowany długą suszą, źle wyszkolone i wyposażone wojsko, oraz wątpliwa pomoc sojuszników(Korea Północna ma podpinany pakt, który obliguje Chiny do obrony Korei).
  3. Rozwiązanie mniej luba bardziej pokojowe, Ostatnie wyjście, ale wcale nie najmniej prawdopodobne. Sprawa rozejdzie się po kościach, a stary porządek świata zostanie przy obecnych warunkach utrzymany.

TL;DR; – ZaDł;NieCzyt; Kim Dzong Un chce być groźny. Nikt mu nie wierzy, a jemu pocą się stopy. Płachty wystawione, zęby wyszczerzone, tylko czy ktoś będzie miał wystarczająco nierówno pod sufitem by rozpoczynać wojnę, która nikomu się nie opłaca

Random Posts